Хороша новина: в минулому залишився міф віддала дитині свою красу, а ось легенда про материнство прикрашає не тільки живе, але й перемагає. Своєю версією того, що входить в коло турботи про шкіру і красу з нами поділилася Олена Титомир, експертка Ella Bache, лікарка-косметологиня з 15-річним досвідом.
Красивіше, ніж завжди! Але це не точно
Під час вагітності та після пологів жіночий організм дуже змінюється. Ми бачимо, що животик росте, плачемо, коли на УЗД дитинка махає ручкою, дивуємося, яким чарівним світлом світяться очі після пологів… А ще — шкіра. Вона теж тепер зовсім інша.
Шкіра — орган гормонозалежний, тому все, що відбувається у нас всередині, відбивається на ній повною мірою.
Під час вагітності відбувається гормональна перебудова. Лідируючий гормон в цей період — прогестерон: він і править бал. На тлі його зростання відбувається відносне зниження естрогенів, які інтенсивно стимулюють синтез колагену і еластину, а також гіалуронової кислоти.
Але навіть невелике їх зниження провокує сухість шкіри і зниження тонусу. Під час годування грудьми чудеса зі шкірою тривають…
Топ-7 фактів про шкіру під час вагітності та після пологів
1. Шкіра стає більш чутливою за рахунок порушення своїх бар’єрних властивостей — можуть з’являтися подразнення, почервоніння, загострюватися вугрова хвороба. Іноді в цей період дебютують вірусні проліферації (папіломи вагітних, кондиломи) і мікози (грибкові захворювання).
2. З’являються гіперпігментації: пігментуються соски, біла лінія живота, обличчя (маска вагітних або хлоазма). Гіперпігментації можуть бути досить стійкими і після вагітності. Особливо якщо вони були додатково посилені УФО.
3. Втрачається тонус і тургор шкіри. З’являється схильність до розтяжок.
4. Збільшується кількість підшкірно-жирової клітковини. Жінці при надії, як правило, важко контролювати набір ваги.
5. Відбувається підвищене накопичення рідини — багато майбутніх мам страждають від набряків.
6. Яскравіше виявляються алергічні реакції.
7. Підвищується чутливість шкіри до агресивних факторів навколишнього середовища.
Всесвіт під назвою Мама
Організм кожної вагітної жінки — справжній Космос з його неймовірною і чудовою життям. Імунологи знайшли 16 типів імунного захисту в клітинах вагітних жінок, які не знаходять у невагітних. Більш того — вченим до кінця не зрозуміло, чому вони знаходяться там і що роблять.
Наприклад, нещодавно було виявлено, що клітина знає, як їй вижити при переохолодженні до мінус 200 градусів. Навіщо нам це потрібно — ніхто не знає, але поза вагітності цього захисту немає.
Гормональна перебудова у вагітних відбувається протягом усіх дев’яти місяців. Жінка стає дуже вразливою, чутливою і непередбачуваною. Непередбачуваною може бути і реакція шкіри навіть на ті процедури, які робилися до вагітності.
Це не означає, що вагітним нічого не можна робити. Але також і не означає, що їм можна ВСЕ.
А нам таке можна?
До 12 тижнів ліпше не проводити косметологічних процедур.
Якщо вагітність протікає добре, після 12 тижнів в пріоритеті будуть процедури, які зміцнюють судинну стінку, заспокійливі, легкі поверхневі хімічні пілінги (підійдуть ензимні пілінги, а також мигдальний, феруловую і пілінг з глюконолактон), зволожуючі, процедури з колагеном, ботоксоподобние (не потрапляють в кровотік, тому є хорошою підтримкою шкіри в вагітність), кіслородостімулюючі, легкі неагресивні масажі.
Якщо дуже хочеться…
Про те, що вагітним не можна відмовляти, всі чули? І все ж деякі процедури можна робити лише за дотримання певних умов. Наприклад, депіляцію (якщо жінка робила її і до вагітності), локальний масаж зони сідниць, стегон (хороша профілактика розтяжок і гестозу) — тільки з дозволу гінеколога, в положенні на боці і після 12 тижнів. Дозволені і локальне скрабування цих зон і микродермабразия в щадному режимі для профілактики розтяжок.
Ні — категорично!
Навіть якщо вам здається, що конкретно ваша вагітність вас недостатньо прикрашає або пологи якось не дуже омолодили, є перелік заборонених процедур. Загальне правило таке — якщо не вказано, що можна — значить, заборонено! У червоному списку:
- ботокс,
- мезотерапія,
- філери,
- RF-ліфтинг,
- фото- та лазерне лікування,
- гальванізація,
- міостимуляція (Підсилює загальний кровотік, а обсяг крові збільшується на 20%),
- мікроструми,
- вакуумний масаж,
- обгортання — умовні протипоказання — головне, щоб обгортання були ізотермічні (Ні холодні, ні гарячі),
- дермотонія (не можна робити до 12 тижнів вагітності і перші 3 місяці лактації). Болісний вплив підсилює рухи плоду — це стрес.
- відбілюючі процедури. У нормі пігментація вагітних самостійно проходить протягом першого півріччя після пологів. Якщо пігментація тримається більше півроку з моменту пологів, тоді можемо підключати весь наш арсенал для відбілювання.
Косметологи не рекомендують
Майбутнім і молодим мамам небажано використовувати засоби з парабенами, вітамінами (особливо з вітаміном А), відбілюючі засоби, активні антикуперозний кошти.
Всі протипоказання стосуються як вагітної жінки, так і мами, що годує груддю. Заборони на деякі процедури носять умовний, а не абсолютний характер і можуть проводитися з дозволу гінеколога.
Тут і зараз — дбаємо про себе
Масштабні зміни в житті і зовнішності жінки, які несе в собі материнство, можуть налякати і підштовхнути до крайнощів: закинути догляд взагалі або пуститися «В усі тяжкі». Ось тут важливо знайти гармонію, знайти своїх помічників і… заспокоїтися.
Так-так, вагітність і материнство — це про помічників також! Починаємо з близьких, яким важливо повідомити про те, чим вони можуть допомогти, скільки вам потрібно часу для відпочинку і турботі про себе.
Наступний етап — хороші фахівці. У вашій команді не тільки лікарі, а й косметолог, який допомагає не тільки подбати про збереження краси, а й увійти в ресурсний стан.
Ну і, звісно, якісні косметичні засоби для домашнього догляду. Адже поєднати догляд за обличчям з турботою про крихіку цілком реально. Годуєте грудьми — зробіть маску на обличчя, після ванною завдали крем малюкові — згадайте, що і вам потрібно зволоження.
Топ-5 для домашнього догляду
1. Маски кремово-рідкі — гарна підмога в підтримці шкіри в здоровому стані. Маски можна брати за призначенням: зволожуючі, омолоджуючі, заспокійливі — не прив’язуючись до типу шкіри — 1−2 рази в тиждень за потреби.
2. Маски біоцеллюлозні, просочені додатковими фітоекстрактами, гіалуроновою кислотою і розчинним колагеном — додадуть сяйва шкіри, приберуть стрес, стануть хорошим варіантом експрес-краси. Такі маски можна робити 1 раз в тиждень.
3. Патчі біоцеллюлозні під очі — приберуть втому, зменшать темні кола під очима і візуально зменшать зморшки. Зловживати такими патчами не варто, тому що можна пересушити тонку шкіру повік і посилити виразність зморшок.
4. Сироватки — працюють сильніше і глибше, ніж маски, але для отримання довгострокового ефекту від сироваток необхідно, щоб активні компоненти накопичилися в шкірі, тому разове використання сироватки буде слабкіше, ніж ефект від разово нанесеної маски.
Але в довгостроковому використанні сироватка здатна дати хороші результати щодо поліпшення зовнішнього вигляду шкіри. Підбирається за призначенням (зволоження, сяйво, омолодження, ліфтинг).
5. Повноцінний відпочинок. Що цей фантастичний компонент домашнього догляду робить в нашому списку? Він тут повноправний учасник і помічник. Важливо використовувати будь-яку можливість, щоб поспати (вдень — з дитиною), на вихідних — відправивши когось із близьких погуляти з коляскою.
Не всі засоби є хорошими
Вибираючи косметику для домашнього догляду, пам’ятайте, що вся вона має бути гіпоалергенною. Вибирайте м’які очищаючі засоби (без кислот), зволожуючі засоби, взимку обов’язкове використання захисних засобів від холоду, на відкритому сонці в будь-яку пору року використовуємо сонцезахисну косметику для профілактики пігментації.
Материнство може стати одною з найяскравіших подій в житті жінки, а грамотний збалансований догляд за шкірою допоможе уникнути неприємних наслідків цього свята!