Гіалуронова кислота — найпопулярніший компонент в косметології, на який можна натрапити і в косметиці, і в ін’єкціях. При цьому вона дуже різноманітна і за формою в складниках, і за дією. Як використовувати цей суперфуд (точніше — супердрінк), щоб зволоження було по-справжньому ефективним, розповіла Олена Тітомир, експертка Ella Bache, лікарка-косметологиня з 15-річним досвідом.
Кислота, яка зволожує
Гіалуронова кислота синтезується в нашому організмі і міститься в суглобах, сполучній тканині, склоподібній речовині очей, в шкірі, нервових закінченнях і в біологічних рідинах. Наприклад, в тілі людини вагою 70 кг в середньому міститься близько 15 грамів гіалуронової кислоти, третина з якої перетворюється (розщеплюється або синтезується) кожен день. Зауважимо, що 50% гіалуронової кислоти міститься саме в шкірі.
Одна молекула гіалуронової кислоти здатна пов’язатися з 500−1000 молекулами води, зволожуючи таким чином наші тканини. Розщеплення гіалуронової кислоти відбувається під впливом ферментів гіалуронідази, а також вільних радикалів.
В осередках запалення процес руйнування гіалуронової кислоти триває найбільш активно. Також «гіалуронка» боїться ультрафіолету, завдяки чому під дією активного сонця прискорюється фотостаріння. Саме тому влітку необхідно підтримати шкіру за допомогою додаткової порції гіалуронової кислоти, надаючи зволоження. Таким чином є шанс у вересні не виявити нових зморшок. Адже сьогодні омолоджування і зволоження використовують практично як синоніми.
Кількість гіалуронової кислоти в організмі з віком знижується. Тому поповнення її запасів в шкірі за допомогою косметичних продуктів виправдане і необхідне для нормального перебігу всіх наших біохімічних реакцій.
Гарна історія
Вперше цю речовину виділили в 1934 році біохіміки Карл Мейер і Джон Палмер зі склоподібного тіла ока. Її активно вивчали і почали застосовувати в офтальмології в 70-х роках.
Саме завдяки гіалуроновій кислоті операції на очах стали успішнішими і з мінімізацією побічних ефектів. Краплі з гіалуроновою кислотою полегшували роботу хірургів і зволожували слизову оболонку ока.
Присутня на одній з таких операції фармацевт-косметолог Елла Баше зазначила, що гіалуронова кислота не тільки поліпшує стан слизової, але й помітно згладжує зморшки в області повік, зволожуючи цю зону. Таким чином для гіалуронової кислоти відкрилися двері у світ косметології.
Елла Баше почала експериментувати і шукати формулу засобів з гіалуроновою кислотою в складі. І в 1979 році перший такий продукт вийшов на косметичний ринок — так стартувала ціла лінійка зволожуючих засобів від Елла Баше Hydra Repulp.
Формула кохання — справжнього й обумовленого
Сьогодні гіалуронка — найпопулярніший компонент в косметології, що працює у всіх сферах — і в естетичній косметології, і в апаратній, і в ін’єкційній. Немає жодного бренду, який би оминув гіалуронову кислоту і не додав її до складу своїх засобів.
Раніше гіалуронову кислоту отримували з півнячих гребенів і хряща великої рогатої худоби. На щастя, від такого способу вже давно відмовилися. Не тільки через жорстокість самого методу виробництва, а й через те, що на виході виходила недостатньо очищена гіалуронова кислота, що містить антигени тваринного походження. Сьогодні гіалуронову кислоту отримують шляхом біосинтезу за допомогою бактерій. Цей шлях дає нам максимально чисту гіалуронову кислоту без ризику для здоров’я людини.
Зазначимо, що безумовним це кохання не назвеш — саме ефект, який бачать і косметологи, і їх клієнти, викликає велике і глибоке почуття. Ви напевно зустрічали твердження, що гіалуронка марна, що молекули не в змозі дістатися в глибокі шари шкіри. Так ось це якраз міф. Все вона може і добре справляється з цим завданням. Зараз зрозумієте, чому.
Приборкання молекули
Так, молекула гіалуронової кислоти дуже велика, щоб проникнути в шкіру. Для цього її фрагментують і в результаті ми отримуємо в косметичних продуктах два види гіалуронової кислоти:
- Низькомолекулярна 50−1000 кДа — маленька молекула, здатна проникнути в шкіру, дійти до дерми і простимулювати синтез власної гіалуронової кислоти в шкірі. Як результат, зволожена шкіра і хороший тургор шкіри, та до того ж ми отримуємо уповільнення процесів старіння і зниження зморшок за рахунок підтримки гіалуроновою кислотою молодості наших колагенових й еластинових волокон. Саме така гіалуронова кислота має протизапальну дію, антиоксидантну і м’яку імуномодулюючу.
- Високомолекулярна — понад 1000 кДа — не здатна проникати через шкіру і не має терапевтичного ефекту в шкірі, властивого низкомолекулярній гіалуроновій кислоті, але вона теж дуже цінна. Створюючи на поверхні шкіри тонку дихаючу плівку, зменшує втрати води шкірою і дає видимий естетичний ефект розгладження зморшок, поки косметичний засіб з цією гіалуроновою кислотою знаходиться на шкірі.
Обидві форми гіалуронової кислоти застосовуються як у косметичних продуктах, так і в ін’єкціях. Але і це ще не всі дива, якими ми хочемо вас здивувати, реабілітуючи гіалуронку. Гіалуронова кислота може бути зшитою і незшитою. Про що мовиться?
Незшита — нестабілізована (нативна) гіалуронова кислота відразу використовується на потреби шкіри і надає свій терапевтичний ефект в залежності від розміру молекули. Ця гіалуронова кислота активно застосовується в мезотерапії і біоревіталізації і саме таку гіалуронову кислоту ми бачимо в косметиці.
ВАЖЛИВО! Область повік добре приймає гіалуронку під час роботи місцево у вигляді косметики. Ін’єкції гіалуронової кислоти в цій зоні зазвичай не проводяться, бо можуть провокувати набряклість повік, притягуючи активно воду.
Зшита (стабілізована) гіалуронова кислота виробляється шляхом додавання в сировину спеціальних речовин, що міцно пов’язують молекули між собою (найчастіше це ефір BDDE). В результаті швидкість їх розпаду істотно сповільнюється, отриманий гель тримається в організмі 9−12 місяців, але стає практично інертним, не взаємодіє з фібробластами і тому не має терапевтичного ефекту. Саме таку ГК використовують для об’ємних корекцій та усунення зморшок.
Застосування гіалуронової кислоти в косметології
- У косметичних продуктах використовується і низькомолекулярна, і високомолекулярна гіалуронова кислота, але в незшитому вигляді. Низькомолекулярна — зволожить тканини, високомолекулярна — не дасть шкірі втрачати вологу, створюючи на поверхні дихальну плівку.
- У мезотерапії і біоревіталізації використовується незшита гіалуронова кислота різної фрагментації в залежності від призначення.
- У контурній пластиці використовується зшита гіалуронова кислота, яка буде заповнювати зморшки і перебувати в шкірі без додаткового терапевтичного ефекту, що має незшита гіалуронова кислота.
ВАЖЛИВО! Для отримання хороших результатів на шкірі за допомогою гіалуронової кислоти необхідно використовувати тільки перевірені препарати з високим профілем безпеки і правильною фрагментацією гіалуронової кислоти. Дуже низькомолекулярні форми гіалуронової кислоти (нижче 50 кДа) здатні замість протизапального ефекту викликати запалення в шкірі.
Правильну фрагментацію нам видають європейські бренди завдяки суворим стандартам, чого не мають корейські бренди, де поряд з дуже хорошими продуктами присутні і засоби з дуже низкомолекулярною гіалуроновою кислотою.
Тому, вибираючи для себе продукт з гіалуроновою кислотою, не скупіться на якість і потіште свою шкіру тільки найкращими продуктами!