Лікування в кабінеті косметолога буде недостатньо ефективним без домашнього догляду
«Усьому свій час, кожному — свій», — співали в одній старій пісеньці. Це правило працює і щодо сезонності багатьох косметологічних процедур. Прийшла зима — час, коли можна сміливо вирішувати всі проблеми, що виникли в результаті літнього перебування на сонці, і в цілому оздоровлювати й омолоджувати шкіру.
При цьому одне з найчастіших сезонних завдань — це лікування гіперпігментації. У сонячну пору року вона активно з’являється чи загострюється, а взимку світлішає. І якщо не лікувати її, то наступного літа ми побачимо ті самі плями на тих самих місцях, а можливо, і появу нових. Загрози для життя пігментні плями найчастіше не несуть, але викликати суттєвий естетичний дискомфорт здатні. Тому сьогодні поговоримо про порушення пігментації шкіри та можливості косметології у вирішенні цього завдання.
Що таке порушення пігментації? Це нерівності кольору шкіри або в бік висвітлішання, або в бік потемнішання окремих ділянок. Найчастіше ми стикаємося з гіперпігментацією — посиленням кольору окремих ділянок шкіри. І найпопулярніша локалізація — звичайно ж, обличчя.
Що провокує появу пігментних плям?
- зловживання сонячними ваннами в літній період або часте відвідування солярію, через що наші пігментні клітини, меланоцити, зазнають стресу і починають активно продукувати пігмент меланін, аби захистити себе і шкіру загалом від руйнівної дії ультрафіолетового опромінення;
- гормональний зсув в організмі, який може бути і фізіологічним процесом, як це відбувається під час вагітності, і патологічним — за різних ендокринних захворювань і, відповідно, порушення гормональної регуляції в організмі;
- приймання певних лікарських препаратів: гормонів для лікування захворювань; оральних контрацептивів, а також їх заміна чи скасування; хіміопрепаратів, протималярійних, протисудомних препаратів чи антибіотиків;
- аутоімунні захворювання або хвороби шлунково-кишкового тракту. Зокрема, так звані печінкові пігментні плями виникають у людей, які страждають на захворювання печінки або жовчного міхура (дискінезія жовчовивідних шляхів, камені в жовчному міхурі, холангіти й холецистити);
- травми — як звичайні побутові, так і травми після косметологічних процедур: лазерних методик, пілінгів, різних механічних і хімічних шліфувань;
- запалення — одна з найчастіших причин появи гіперпігментації. Поява плям після акне, так зване постакне, — це і застійні плями, і безпосередньо пігментні;
- стрес також часто провокує появу або посилення пігментних плям, а також багатьох інших проблем не тільки зі шкірою, але й із організмом загалом.
Види гіперпігментації
Є багато класифікацій гіперпігментації. Вона може бути спадковою (ластовиння) або набутою (хлоазма, мелазма, лентиго та ін).
Для косметолога важливою є класифікація пігментацій за глибиною залягання:
1. Епідермальна — поверхнева і найсприятливіша з погляду прогнозу одужання. Є наслідком упливу зовнішніх факторів — сонце, травма — або результатом поверхневого запалення шкіри.
2. Дермальна — залягання пігменту на рівні дерми. Без усунення причини появи складно піддається лікуванню.
3. Змішана — найпоширеніша. Залягання пігменту як в епідермісі, так і в дермальних шарах шкіри. Без усунення причини не зникає цілком, але досить добре піддається терапії за рахунок епідермального шару.
Від рівня залягання залежатиме курс процедур, вибір і результат.
Як лікуємо гіперпігментацію:
1. Хімічні пілінги — найпростіше рішення в кабінеті косметолога — високий профіль безпеки процедури, доступність, безболісність і результативність. Пілінг відлущує шкіру та стимулює новий поділ і ріст клітин.
a. Поверхневий хімічний пілінг — абсолютно безпечний, без періоду реабілітації шкіри — добре освітлює, загалом вирівнює колір і тон шкіри, але на повноцінне лікування гіперпігментації не здатний.
b. Поверхнево-серединний пілінг — добре працює з епідермальною пігментацією, може супроводжуватися лущенням і сухістю в період проведення курсу, не вимагає специфічної реабілітації, але потребує правильного домашнього догляду після процедури.
с. Серединний пілінг — здатний краще за інших варіантів долати епідермальну пігментацію, але вимагає періоду реабілітації в домашніх умовах, супроводжуваний кірочками, сухістю і потребує правильного домашнього догляду.
Класичні хімічні пілінги на кшталт монокислот, зазвичай, неспроможні вплинути на дермальну пігментацію. Але є модифіковані пілінги з комбінацією не тільки самих кислот в одному продукті, але й умістом додаткових активів: молекул-носіїв та екстрактів рослин з депігментувальним і протизапальним ефектом.
При всій незаперечній користі, хімічний пілінг може бути небезпечним у руках непрофесіонала.
2. Апаратні методики (фототерапія, лазерні технології) — здатні впливати як на епідерміс, так і на дермальний шар. Ефективність залежить від самого апарату та кваліфікації спеціаліста, який проводить процедуру. При цьому лазерна терапія буде ефективнішою, ніж фототерапія.
3. Мезотерапія — ін’єкції відбілювальних активів усередину шкіри. Дає змогу працювати з різним рівнем залягання пігменту — як з епідермісом, так і з дермою. Досить ефективна методика. Потребує лише психологічної готовності пацієнта до травмування шкіри голкою.
Увага! Домашній догляд — обов’язковий пункт у будь-якому косметологічному протоколі. Без адекватного домашнього догляду ефективність знижується у рази.
Основні відбілювальні активи:
1. Тірозинази, що впливають на різні стадії вироблення пігменту, від блокування ферменту (бере участь в утворенні пігменту меланіну й відповідно, у появі гіперпігментації) до впливу на транспортну ланку й рівномірний розподіл пігменту в шкірі:
- гексилрезорцинол
- аскорбінова кислота й інші форми вітаміну С
- азелаїнова кислота
- екстракт солодки
- екстракт шовковиці
- ферулова кислота
- коєва кислота
- ретинол та ін.
2. Антиоксиданти — працюють на рівні зменшення окисного стресу в шкірі, зменшення утворення вільних радикалів і нейтралізації вже наявних. Підвищують місцевий захист шкіри, зменшуючи ризик посилення пігментації, а також допомагаючи основним відбілювальним активам працювати швидше — вітамін С, вітамін Е, лікопен, ресвератрол, ніацинамід, ретинол, азелаїнова кислота, екстракти різних рослин.
Важливі нюанси у відбілювальній терапії:
- популярний раніше гідрохінон давно визнаний сильним токсичним активом, тому у відбілювальних продуктах брендів, що поважають себе, його не зустрінеш;
- комбінація різних активів дає більш виражений результат, ніж монотерапія;
- лікування в кабінеті буде недостатньо ефективним без домашнього догляду;
- найідеальніший час для відбілювання — зимовий період;
- відбілювальні продукти в домашньому догляді повинні бути не менше 2,5−3 місяців;
- уживання продуктів, багатих на антиоксиданти, допомагає у відбілювальній терапії;
- якщо бренд разом із відбілювальною косметикою пропонує до неї біологічну добавку цього ж напряму — варто брати обидва напрямки догляду, так гіперпігментацію лікуватимете і зовні, і зсередини;
- не забуваємо про сонцезахисну косметику, яка активно захищає шкіру від агресивної дії ультрафіолетових променів і забезпечує профілактику появи або посилення порушень пігментації.
Висновки
Для отримання максимальних результатів відбілювання гіперпігментації необхідно:
- знайти і працювати з причиною її появи;
- проводити лікування як у кабінеті в косметолога, так і в домашніх умовах;
- використовувати косметику високої якості, з достатньою концентрацією та високим профілем безпеки відбілювальних активів.
Сяюча білизна вашої шкіри — це не розкіш, а результат правильного догляду.